Vem hinner höja blicken?
Förtroendevalda lokalpolitiker i vår kommun förväntas fatta kloka beslut. Det förutsätter dels att man är påläst och insatt i en mängd frågor, dels att man hinner med att förankra alla beslut i en grupp där fler kan bidra med kunskap och förståelse. Hur ska det vara möjligt när t ex mängden underlag inför årets första sammanträde i kommunstyrelsen är tillgängligt en torsdagkväll och besluten fattas onsdag i veckan efter? Ärendelistan omfattar 37 punkter, underlaget är på hela 1534 A4-sidor. Vänsterpartiet har velat se en förändring, helst möten var tredje vecka. Med enbart nio möten under ett helt år det inte hållbart. Och det är inte tillfredsställande.
Inte heller är representationen av kommunens nio partier i kommunstyrelsen något som inger större förtroende för det politiska arbete. Efter alla avhopp av SD-politiker gäller fortfarande valresultatet från september 2022. I fullmäktige finns av 16 namn på SD-listan inte många kvar. 10 ledamöter och 5 ersättare var på plats vid första mötet i oktober 2022. Idag finns endast 5 ledamöter för SD kvar i fullmäktige, 5 platser är tomma. Dock i kommunstyrelsen har SD fortfarande 3 ledamöter och 3 ersättare, att jämföra med t ex S, som med 15 ledamöter i fullmäktige endast förfogar över 3 ledamöter och 5 ersättare. Vänsterpartiet har fyra ledamöter i kommunfullmäktige och en ledamot samt ersättare i kommunstyrelsen.
Även om det lokala arbetet kan kännas tungt och belastningen är hög för enskilda fritidspolitiker, så finns tid över att begrunda annat som gäller i vår kommun såsom i hela landet. En gång om året kommer en rapport från Oxfam som visar på den brant ökande ojämlikheten mellan ett fåtal extremt rika och det stora flertal som kämpar med fattigdomen. Här länken till rapporten ”Vårt ojämlika Sverige – Utsatthet och extrem förmögenhet”. Rapportens första del berättar om ”Ekonomisk ojämlikhet”, den andra delen har rubriken ”Politisk ojämlikhet – ett hot mot demokratin”. En presentation av Oxfams rapporter finns även i Dagens Arena.
