Skip to main content

Inte illa, 1 671 000 kronor – vad görs med kommunens bidrag?

Publicerad: 20 december 2025

Beloppet är en post i kommunens budgetbeslut från juni 2025. Det handlar om avgiften för 2026 – Vänersborgs bidrag för verksamheten som SKR, Sveriges Kommuner och Regioner, ordnar under det kommande året. Vad är SKR? SKR är en medlemsorganisation som fungerar som en röst för den lokala och regionala nivån i Sverige. Eftersom alla 290 kommuner och 21 regioner är medlemmar, representerar SKR i praktiken hela den offentliga välfärden i landet. Organisationen har tre centrala roller för sina medlemmar:

  • 1. Intressebevakning: De agerar som remissinstans och opinionsbildare gentemot regeringen, riksdagen och EU för att påverka lagstiftning och ekonomi som rör kommuner och regioner.
  • 2. Arbetsgivarorganisation: SKR är den part som tecknar centrala kollektivavtal för de cirka 1,2 miljoner människor som arbetar inom kommunal och regional sektor (t.ex. lärare, sjuksköterskor och socialsekreterare).
  • 3. Stöd och rådgivning: De erbjuder juridisk hjälp, expertstöd och analyser till medlemmarna för att effektivisera verksamheten.

Nu strax innan årsskiftet publicerade SKR dokumentet ”Verksamhetsplan 2026”. Strukturen i rapporten speglas i rubrikerna: Fokus 2026 – Strategiska uppdrag 2027 – Målbilder 2027. Allt i allt, skriften ger våra lokala förtroendevalda en välkommen möjlighet att höja blicken.

 

Uppdaterad: 20 december 2025