Tänkt som provokation? Nej, på fullt allvar!
”Ministern vill slopa elevernas inflytande” var rubriken på en artikel i Dagens Nyheter förra veckan. Ingressen till intervjun med utbildningsministern Simona Mohamsson (L): ”Liberalernas partistyrelse vill ta bort barnens inflytande över undervisningen – och ge lärare rätt att bestraffa elever som beter sig illa. Det behövs en kulturförändring där vi avskaffar elevinflytandet för att skapa en skola som präglas av disciplin, säger partiledaren Simona Mohamsson.” Och längre fram: ”Liberalernas partistyrelse har fattat ett enigt beslut om att den vill stryka alla skrivningar om att elever ska ha inflytande över undervisningen i skollagen och i läroplaner. Dessutom vill partistyrelsen att lärare ska få befogenheter att bestraffa elever som beter sig illa eller förstör, till exempel genom att klottra. Då ska läraren kunna ålägga eleven att utföra så kallade ”gottgörande insatser”. … ”Det kan handlar om att låta eleven hjälpa till i matsalen, plocka skräp på skolgården, eller på något annat sätt gottgöra för något som han eller hon har gjort.”
Nu reagerar Elevernas riksförbund. I en debattartikel i Svenska Dagbladet skriver ordförande Vidar Ekman ”Att straffa elever raserar tillit i skolan”. Inledningen lyder: ”Den svenska skoldebatten håller på att spåra ur, med förslag som strider mot såväl forskning och regeringens egna utredningar som mot barns rättigheter. Behovet av åtgärder för att fler elever ska klara av skolan är nödvändigt, men det stavas inte repression, minskat elevinflytande och hårdare tag. Tvärtom är det tillitsfulla relationer mellan elever och lärare som är vägen framåt för en skola där fler elever når sin fulla potential.” Vidar Ekman skriver: ”Visst är det sant att svensk skola har utmaningar. Men när Sveriges utbildningsminister, tillika Liberalernas partiledare, Simona Mohamsson nu vill att skolorna ska bestraffa elever som beter sig illa och ta bort elevinflytandet, riktas blicken bort från det som faktiskt gör skillnad. Ett ytterligare exempel från regeringspartierna är Moderaternas förslag om ”no excuses”-skolor, en amerikansk modell med hård disciplin, nolltolerans mot alla överträdelser och strikta regler för hur elever får röra sig, tala och klä sig. Det är en modell som varken stärker kunskapsresultat eller relationer, utan snarare bryter ned tillit och motivation.”
I debattartikeln hänvisar Vidar Ekman också till en annan artikel: ”Tillsammans med Sveriges Kommuner och Regioner, Sveriges Elevkårer och Sveriges Elevråd skrev vi om hur politiken måste börja tala om skolan så som den faktiskt är, inte måla upp en bild av elever som orsaken till alla problem. Dagens debatt bekräftar tyvärr hur nödvändig den påminnelsen är.”
